UTORKOM JE SVIM UČENICIMA ŠKOLE U VRIJEME JELA OSIGURANO MLIJEKO, A ČETVRTKOM VOĆE!

JELOVNIK 19.-23.02..doc

« Veljača 2018 »

RADNO VRIJEME:

PONEDJELJAK- PETAK  od 8-19 sati

svaki prvi utorak u mjesecu knjižnica ne radi zbog Informativnog utorka školskih knjižničara

Bonton, pravila i kućni red školske knjižnice:

Bonton - knjižnica1) Rok za vraćanje posuđene knjige je 14 radnih dana,a  posudba se može produžiti na dodatnih  14 dana! Pazi na rok vraćanja knjige kako bi svi stigli pročitati lektiru!

2)  Članska iskaznica otvara vrata knjižnice pa je zato treba čuvati i ponijeti pri svakoj posudbi kako bi se skratilo vrijeme čekanja u redu.

3) U knjižnici treba vladati red i mir. Poštuj kućni red i potrudi se biti tiho! Ne trči i ne igraj se lovice po knjižnici!

4) Pristup policama s knjigama je slobodan. Svaka knjiga u knjižnici ima svoje posebno mjesto. Ako ne znaš gdje se knjiga nalazi ili kako se zove, pitaj knjižničarku!

5) Pazi da ne izgubiš  knjigu koju čitaš! Ne šaraj po knjizi! Ne trgaj i ne presavijaj listove! Ne izrezuj slike! Ne podcrtavaj dijelove knjige! Pazi na posuđene knjige kao da su tvoje vlastite. Knjiga je naš prijatelj!

6) Oštećene knjige popravlja knjižničarka zato što ima posebna ljepila, knjige ne vole selotejp!

7) Nema jela ni pića u prostorijama školske knjižnice jer knjižnica nije blagavaona.

8) Pazi na računala i ostalu informatičku opremu u knjižnici! Ne koristi mobitel u knjižnici kako ne bi ometao druge u radu. Pospremi radno mjesto iza sebe!

10) Ne upotrebljavaj vulgarne, proste i uvredljive izraze u školskoj knjižnici.

11) Knjižnica je otvorena svakim nastavnim danom prema rasporedu  istaknutom na vratima knjižnice. Vrata knjižnice su zaključana samo ako se održava nastavni sat ili predavanje pa se vrati nakon zvona. Ako knjižničarku ne zatekneš u prostorijama knjižnice u radnom vremenu, sigurno je negdje u školi (na sastanku, kod ravnatelja, tajnice, računovotkinje, u razredu, i slično) te dođi opet. Knjižničarka se trudi pod odmorima  biti stalno u knjižnici. Potrudi se i ti pa dođi u to doba do nje.

Budite pristojni, odgovorni i pametni korisnici knjižnice!smiley

Kad uđete u školsku knjižnicu ,

vi ste čitatelj,

vi ste istraživač,

vi ste važni,

vi ste cijenjeni,

vi ste poštovani,

vi ste prijatelj,

vi ste razlog što smo mi tu!

ZAŠTO ČITATI?

Čitanjem razvijamo svoj govor, izražavanje, maštu, učimo se razlikovati dobro od lošeg, lijepo od ružnog, tužno od smiješnog, stvarno od bajkovitog.

Kroz druženje s književnim likovima upoznajemo različite vrste karaktera, shvaćamo da su ljudi različiti, povezujemo njihove osobine s dobrim i poželjnim ili s lošim i nepoželjnim.

Čitajući povijesne knjige upoznajemo prošlost .
Bajke i znanstveno-fantastične priče potiču nas na razmišljanje «što bi bilo kad bi bilo», razvijaju našu maštu.

Suvremeni dječji romani pomažu nam shvatiti odnose među ljudima i svijet u kojem živimo.

Iskustva likova pomažu nam u suočavanju sa sličnim problemima i u razumijevanju osjećaja drugih ljudi.

Knjiga ima čudesnu moć : moć poučavanja, moć maštanja, uživanja, putovanja u nepoznato.

Knjige nas mogu nasmijati, rastužiti, potaknuti na razmišljanje, maštanje…
 Uz knjigu neki lakše mogu zaspati, a drugi se družiti čitajući i prepričavajući literarne događaje.

U školskoj knjižnici se:

-posuđuju i vraćaju knjige

-pišu zadaće

-pomaže u učenju

-čitaju časopisi

-koristi referentna literatura

-koriste računala

-koristi tv, video i dvd

-održavaju nastavni sati

-održavajau  sati informacijske pismenosti

-održavaju bajkaonice

-održavaju sati sa grupom Mali filozofi

-održavaju radionice i izložbe

Mali filozofi s diplomama!

Gledanje filma Družba Pere Kvržice!

Vlak u snijegu!

Pisanje zadaće

Veselo druženje

Upoznavanje sa online enciklopedijom Proleksis u informatičkoj učionici

Online katalog knjižnice

ONLINE KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE:

Projekti knjižnice
  • ČITAMO MI U OBITELJI SVI!

U prilogu se nalazi objašnjenje za roditelje.

Više o projektu na web stranicihttps://sites.google.com/a/knjiznicari.hr/citamo-mi-u-obitelji-svi/

• BOOKMARC EXCHANGE PROJECT-razmjena straničnika

Projekt se organizira u sklopu Međunarodne mreže školskih knjižničara, glavna koordinatorica je Marie O'Brien iz IASL-a Australija (International Association of School Librarianship), a nositelj za 1.OŠ Dugave je školska knjižničarka Ela Tečić. U projektu sudjeluju učenici 3. razreda, a ciljevi projekta su : osvijestiti učenike o važnosti školske knjižnice kao mjesta pripreme učenika za život i cjeloživotno učenje i informacijskog i kulturnog središta škole, promicanje multikulturalnosti kod učenika, promocija knjige i čitanja, upoznavanje drugih kultura i naroda. Očekivani ishodi projekta su  pozitivan stav prema drugim kulturama, upoznavanje važnosti suradnje i razmjene iskustava sa drugim učenicima njihove dobi te razvijanje tolerancije . Projekt se realizira na sljedeći način: započinjemo izradom straničnika (bookmarka) kojima predstavljamo svoju školu i  domovinu, slijedi razmjena straničnika s odabranom školom povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica te predavanje učenika 8. razreda koji pripremaju  prezentaciju i kviz o zemlji s kojom razmjenjujemo straničnike. Na taj način upoznajemo druge zemlje, kulture na zanimljiv i interaktivan način.